2010-12-10 - 2011-01-16

Curated by: Marlena Chybowska-Butler, Magdalena Lewoc

Artists: Wojtek Doroszuk

Wystawa „5 filmów” eksponuje dwa wiodące w twórczości Wojtka Doroszuka wątki. Pierwszy to problematyka wykluczenia, emigracji i status "Innego" dominujące w filmach ("Reisefieber" (2007), i „Raspberry Days" (2008)) drugi to kwestie związane z penetracją samego medium jakim jest obraz filmowy i zainteresowanie zagadnieniem "filmu", "filmowości", "warsztatu/planu". („Special Features” (2009), „Pierwszy Dzień Lata” (2010).

Filmy „Reisefieber" i „Raspberry Days” zwróciły uwagę na Doroszuka jako twórczego kontynuatora nurtu sztuki krytycznej. Realizacje Doroszuka nie mają jednak publicystycznej dosadności operują niezwykle estetycznymi ujęciami i specyficzną nieśpieszną poetyką. „Raspberry Days” jest bliższy filmowi przyrodniczemu niż paradokumentowi o gastarbeiterach.

W „Cosy Wasch” i „Sumela Restaurant” – etiudach z cyklu „Reisefieber” zrealizowanych w Berlinie w ramach projektu „Transkultura” artysta wciela się w rolę polskiego emigranta i pracownika fizycznego z tzw. lower class. Także i tutaj we właściwy sobie sposób komentarz społeczny łączy  z wysmakowaną formą filmowych kadrów.

Film „Special Features” to wybór prac opatrzonych filmowym komentarzem artysty „demaskujący” proces twórczy, czasem uzupełniający prace o dodatkowe ujęcia, tak, jak to bywa na dostępnych na DVD tzw. „dodatkach”.

Najnowszy film pt. „Pierwszy dzień lata” został zrealizowany w Świeciu na terenie zakładów zbożowych, ruin szpitala psychiatrycznego oraz  łąki na brzegu Wdy. Film powstał we współpracy z mieszkańcami miasteczka.

Trzy grupy osób, aktorów wyłonionych w zorganizowanym w miasteczku castingu, w czasie kilku dni zdjęciowych wcieliły się w – celebrujących tytułowy pierwszy dzień lata –  bohaterów.

Materiał jest swoistym filmowym kolażem, w którym przeplatają się cytaty z mrocznego „kina grozy”, elementy luźnej, surrealnej fabuły, przede wszystkim zaś obszerne wątki paradokumentalne, będące owocem spontanicznej inwencji uczestników projektu.